פודקאסט –
אמן. זמן. מקום.

יצאתי למסע של גילויים, פה ושם בארץ ישראל, לפגוש אמנים שיצירתם מתכתבת עם הטבע, מתוך בדיקת הזהות והשייכות שלהם למקום ולסביבה.
בכל ירח מלא, החל מתשרי תש"פ, תוכלו להצטרף אלי למסע. להכיר אנשים מסקרנים, לשמוע חוויות וסיפורים נהדרים. 12 אמנים, 12 עולמות קסומים, 12 מקומות גאוגרפיים פה ושם, בארץ ישראל. נעבור ביחד את מחזור חילופי העונות ונחווה שנה מלאה בגילויים.
לפודקאסטים יצורפו קישורים בהם תוכלו לראות צילומים מהראיונות שאקיים. את המקום, את הנוף, את העונה… וקישור לאתר של האמן להיכרות קרובה עם יצירתו.
בואו!
מתחילים…..

נוסף:

פרק 11 – טונות של אהבה – ראיון עם האמנית דליה מאירי

פרק 10 – מסע קרוב לבית וקרוב ללב – ראיון עם האמנית יסמין להב

פרק 9 – אמנות ההתבוננות ללא מטרה – ראיון עם האמן נועם רבינוביץ

פרק 8 – חזרה אל הטבע, אל הבית שלנו, אל המקום המרפא – ראיון עם האמנית רחמה חמזה

שלומות לכולכם,
אחרי חודשיים מאז פרוץ הקורונה ובעיצומו של הראמדן, יצאתי אל הכפר הסמוך למקום מגוריי, לפגוש אישה צעירה ונועזת שדבר בהליכותיה לא מסגיר נועזות זו.
תמונות באינסטגרם של אמנית איטלקית שראתה בגיל 18, גרמו לה להתרגש ולהתלהב כל כך, עד כדי כך שבמקום ללמוד סיעוד באסף הרופא היא בחרה להיות אמנית. כמי  שגדלה בשכונה הסמוכה למסגד בכפר הבדואי ביר אל מכסור שבגליל, בחרה ליצור מחרוזות תפילה שהחרוזים הם וגינות עשויות חמר, או פרחים. הפרשנות בעיני המתבונן…
הקשר בין פרחים לאברי מין נשיים ריתק אותה, ממש כמו שריחות הצמחים דומים לריחות גוף של בני אדם. עבור רחמה טבע זה גוף. יחסים. והשתקפות.
"אנשים שכחו שהטבע היה המקום שלהם, המקום שריפא אותם. היום, כשכואב לי הראש, אני לוקחת אקמול, במקום לקחת איזה צמח. שכחנו שהטבע היה הבית שלנו, לפני שבנינו בתים מבלוקים ובטון. מה שנותן לי רגע, לעשות פאוזה, להירגע ולאסוף את עצמי זה להיזכר בזה. לנסות לחזור לטבע, אפילו אם זה רק לכמה רגעים קצרים".
נתראה בירח המלא של חודש סיון.
ענבל.

קישור לתיק העבודות של רחמה חמזה

צילומים: אלון לויטה.

פרק 7 – תהליכים בטבע ממעוף הציפור – ראיון עם האמן הצפר והאקולוג זאב לבינגר

שלומות לכולכם.
בימים כמוהם לא היכרנו בעבר, כשיש סגר וקורונה ומציאות משונה, ביקשתי להרים את העיניים אל מה שרואים ממעוף הציפור. כצפר ואקולוג יש לזאב לבינגר, אורחנו לחודש ניסן, הסתכלות מרתקת על תהליכים המתרחשים בטבע. באופן משעשע למדי כיוון שהראיון התקיים בזום, בעודי יושבת בחצר ביתי, תוכלו לשמוע שהפסקול הנלווה לשיחה תואם למרואיין…
אני מאחלת לכולכם חג פסח שמח, עד כמה שאפשר במסגרת המגבלות. אפשר לצאת להרפתקאות גדולות כשמקטינים את טווח הצעדים לטובת מסעות פנימיים.
תודה שאתם מתארחים במסע שכזה, של אמן. זמן. מקום.
את האביב הגלילי שכאן לידי הבית אני שולחת לכם כתזכורת למה שמתרחש עכשיו בחוץ.
נתראה בירח המלא של חודש אייר.
ענבל.

האתר של זאב בינגר
הספר של עדנה – דיוקן זואולוגי

צילומים: אלון לויטה.

פרק 6 – ללא הקדמות, ישר אל הלב – ראיון עם האמנית סימה לוין

לעומת האמנים הקודמים שהתארחו בסדרה אמן. זמן. מקום. אותם אני מכירה מזה שנים, את סימה לוין פגשתי רק פעם אחת, וזה היה בדיוק שנה לפני שהגעתי לראיין אותה בביתה שבעפולה. יש מפגשים שעוקפים כל הקדמות, שמיד חודרים אל הלב. שם לא צריך הרבה מלים, אם בכלל. רוחב היריעה האמנותי שלה כולל רישום ואיור, ציור בשמן ומים, פיסול בחוטי ברזל והלחמות בבדיל, פיסול בפורצלן וחימר, חריטה בזכוכית, הדפסים, תחריט בעץ, מיצבים הכוללים ווידאו ארט, פסקול וגופי תאורה. איזה עושר!!
וברקע הפריחה המשגעת, לה זכינו השנה, כהדהוד לשפע שחווינו יחד.

המשך חודש אדר שמח בהחלט לכולכם, גם לאלו שנמצאים בבידוד. שהרי חג פורים מזכיר לנו איך נפל הפור ולפתע התהפכו היוצרות. השמחה הגלויה היא ביטוי למתרחש מתחת לפני השטח, כשמצליחים ליצור שינוי אל מול גזרות ופורענויות.
להתראות בפודקאסט הבא, בירח המלא של חודש ניסן.
ענבל.

האתר של סימה לוין – http://www.simalevin.com

סימה לוין בפייסבוק – https://www.facebook.com/sima.levin.7

צילומים: אלון לויטה.

פרק 5 – הטבע אומר שירה – ראיון עם האמן רועי שנער

רמת הגולן שופעת מים. המאגרים מלאים עד תום, המפלים שוצפים ברוב רעש. הנחלים זורמים אל הכינרת בחדווה והחרמון לבן וגדול משקיף מלמעלה. הטבע כולו אומר שירה. תפאורה הולמת למפגש עם האיש שחייו גדושים צבע וצליל, ריח ומגע.
בט"ו בשבט, החג של העצים, ביקשתי לראיין את שותפי ליצירת שיטת "המקום", את צייר השיטה רועי שנער, שאמר בסיום הראיון: "עצים… עץ זה לדעתי החיה, היצור שהבנאדם הכי דומה לו. זו מחמאה גדולה עבור האדם. לעץ יש יכולת, יש לו כוח אדיר ליצור חיים ולהביא חיים. הוא כמו עולם בפני עצמו. גם יש לאדם כוח אין סופי ואני מאחל שנלמד מאחינו הגדולים, מהעצים, מה עושים עם כל כך הרבה כוח."
ט"ו בשבט שמח!

האתר של רועי – royshinar.com
ערוץ האינסטגרם של רועי – @roy_shinar1
תמונות באדיבות: אלון לויטה

פרק 4 – מפגשים אינטימיים עם הטבע – ראיון עם האמן אליעזר זוננשיין

הארץ רועשת וגועשת מגשמים כמוהם לא ידענו מזה שנים רבות. הטבע אומר את דברו בחודש טבת תש"פ במלוא העוצמה. ואני עליתי לראש פינה לאדם שאמנותו ואישיותו בהתאמה מלאה למזג אוויר שכזה, לצייר אליעזר זוננשיין. כתבה במוסף הארץ בינואר 2015 גרמה לי לצאת למסע חיפושים אחריו. מסע שנמשך 4 חודשים, עד שהצלחתי לאתר אותו.
מאז, 5 שנים תמימות, אני בהוקרת תודה על הדרכים שהצטלבו. מעמדה בה נבחר פעמיים לאחד מ – 120 האמנים המשפיעים ביותר בעולם והצגת ציוריו בבינאלה בוונציה הוא עשה פניית פרסה חדה לעבר חיים בצפון והתמסרות למחקר יסודי על צמחי בר ארץ ישראליים וחרקים, אותם ביקש ללמוד מקרוב כדי "שהיד שלי תהיה מספיק חכמה לצייר את הנוף או את הצמח בלי לחשוב. אני מרגיש את הציור בגוף, בתנועה. זה חייב להיות מפגש אינטימי, שלא לומר ארוטי. ציור בוטני זו מלאכה שנעלמה מהעולם. בימי הביניים הם ידעו הכל על הטבע, שהיה עולם הדימויים וארון התרופות. הם ידעו מה כדאי לעז לאכול ומה לא כדאי שהיא תאכל, אפילו יותר טוב מהעז. היום הידע הזה איננו. בשנות ה 70 לכל הביולוגים כבר הייתה מצלמה. הם לא היו צריכים צייר. ואני רציתי להרגיל את היד שלי, שתדע לצייר את מה שאני מכיר מקרוב. בכלל לא התכוונתי למשהו מסוים, ובסוף נוצר מהחקר הזה האגד שהוצג בתערוכה במוזיאון ישראל." בטקסט שכתב אליעזר לתערוכה הזו ב2015 הוא אמר בין השאר: "אנו מתרחקים מהמרחב הטבעי הקרוב שלמרגלותינו, וכמו מטפס הרים עולים גבוה גבוה אל פסגת הר שממנו אפילו העצים הגדולים אינם אלא כתמי צבע. זאת, על אף שבכל עץ ומתחת לכל סלע מסתתר מיקרוקוסמוס, עולם עשיר של פלאות, חוכמה ותחכום, ואולי אפילו עתידנו. אנו מתבשרים על התחממות כדור הארץ, על התפוצצות האוכלוסין, על עליית גובה פני הים ועל המחסור במים ובאנרגיה, וממשיכים להביט אל הכוכבים, לחלום כבני אלים, לשכוח ולדרוס את מה שלמרגלותינו, את עתידנו."
הירח המלא של טבת מפגיש אותנו עם עולמו המופלא, הפרוע והאנרכיסטי של אליעזר זוננשיין.

האתר של אליעזר זוננשיין – eligezer.com

תמונות באדיבות: אלון לויטה

פרק 3 – לגעת באדמה – ראיון עם האמן יובי לופן

הירח המלא של חודש כסלו, חודש האור וחנוכה, מפגיש אותנו עם הפסל יובי לופן שיודע להוריד גשם בעזרת טוטמים מגולפים, למצוא בכינרת סירה בת אלפיים ולשמוע מה אבן בזלת אומרת. בואו אתי לקיבוץ גנוסר לפגוש אדם בן 77 שנשאר הילד הפרחח, זה שרק רצה תמיד לגעת באדמה, לגלות מה היא טומנת בחובה.

קישור לפרופיל של יובי בפייסבוק – facebook.com/yuval.lufan

תמונות באדיבות: אלון לויטה

פרק 2 – הקשר בין הגשם לאדמה וליצירה – ראיון עם האמנית זהר יולס

פודקאסט על הקשר בין הגשם לאדמה וליצירה, והפעם ראיון עם האמנית זהר יולס, הנוגעת בעולמות היודאיקה, האמנות השימושית ומוזיקת המקום, כשהייתה מתעוררת לקול נקישות המעדר של אמה באדמה של עמק יזרעאל.
בחודש חשוון ציפינו להיות בתחילת עונת הגשמים ולחוות את המקום והסביבה בתהליך שינוי, מיובש לראשית צמיחה. בינתיים היובש העז גורם לשרפות גדולות, מלוות ברוחות מזרחיות ועד לבוא הגשם הטבע מציג את נפלאותיו באופנים אחרים ומסקרנים.
מקווה שתהנו, לפחות כמו שאני נהניתי.
אני תמיד שמחה לקבל תגובות ולשמוע מכם, אם תרצו לספר לי איך היה לכם להקשיב לפרק הזה.
מוזמנים גם לשמוע את הפרק הקודם במסע המפגשים של אמן. זמן. מקום, בסדרה המתפרשת על 12 חודשים ומתפרסמת בכל ירח מלא.
שנתברך בימים טובים ובגשמי ברכה.

קישור לדף הפייסבוק של זהר יולס – facebook.com/ZoharJollesStudio

פרק 1 – ראיון עם האמן הראל לוז 

הירח המלא של חודש תשרי מפגיש אותנו עם האמן הראל לוז.
נסעתי לעין חרוד כדי לראיין אותו בבית המלון שנבנה מול הגלבוע בשנת 1929. שמעתי ממנו למה לגדול בקיבוץ זה כמו להיות שיבולת שועל, ולאן יכולות תמונות פנימיות מהילדות המוקדמת להוביל…